Język branżowy: gwara biurowa, żargon prawniczy, język wolontariuszy prozwierzęcych. Słownictwo, jakim posługujemy się na co dzień, zajmując się daną dziedziną. My, wolontariusze prozwierzęcy, musimy na nie uważać, pisząc nasze przesłania i apele. Czego oczekujemy w odpowiedzi na nie? Na pewno nie braku zrozumienia tekstu! O takiej możliwości często zapominamy, bo dla nas DT o PA to codzienność, a dla tych, których pomocy i wsparcia oczekujemy – czarna magia.
„IMHO tak stać się nie powinno. Siedziałam na łorku. PIEM przyszedł na ołpenspejs i miał pretensje że eReFQ po czwartkowym stenbaju jest do bani. Jak to? Przecież wszystko miałam poukładane w fajlach! Właśnie miałam odebrać ważnego kola a za chwilę szłam na miting gdy przy wszystkich zaczął mieć do mnie pretensje. Zlecony wczoraj esajsment leżał wciąż na warsztacie a po restarcie sobotnim jeszcze do siebie nie doszłam. „Zrób to ASAP” warknął, po czym nachylił się i szepnął mi do ucha – „AFAIK szefostwo ma Cię na oku. Dostałem eprówal żebyś spriparowała brify. Ogarnij też eReFPe które przed chwilą Ci sforwardowałem. A teraz chodź na lancz. Pan Kanapka krąży”.
„Czarny podpalany w typie DONka , ten który błąkał się z malutkim trikolorem podobnym do maliniaka (30 cm w kłębie) pojechał do naszej wolo do BDT. Uzbierałyśmy deklaracje i od razu pojechał do weta. Niestety zaburzenia powypadkowe były tak poważne, że musiano dać mu Witaminę M. Już biega za TM. Prawdopodobnie po pseudo i zabiła go parwo. Drugi potrzebuje pomocy. Ma ktoś niepotrzebną fleksi? Potrzebujemy wszystkiego! Pilnie szukamy DT/DS dla drugiego psiaka i wizyty PA. Transport również poszukiwany (pies będzie w kenelu) . Może jakiś TZ chętny spędzić miło czas. UD cioteczki ud!”
Dwa różne teksty. Niby różne ale jednak takie same. Dlaczego ? Bo zrozumiałe wyłącznie dla człowieka, który siedzi w danej branży czyli dla… mniejszości. Dla większości są kompletnie niezrozumiałe.
Gdy człowiek zaczyna nową pracę, potrzebuje trochę czasu aby nauczyć się specyficznego języka. Dokładnie tak samo jest z osobami, które zaczynają swoją przygodę w pomaganiu zwierzętom albo chcą pomóc. Pamiętacie jak zaczynaliście? Jak wchodząc na forum nie rozumiałyście o co chodzi? Piszecie apele pomocowe? Szukacie nowych domów tymczasowych? Do kogo kierujecie swoje prośby? Do nas – osób, z którymi współpracujecie, które nie wcisną do siebie do domu ani grama kolejnego psa – czy ludzi, którzy jeszcze o tym nie wiedzą, ale chcą zacząć pomagać? Zastanówcie się zatem, jak piszecie tekst. Czy będzie on zrozumiały dla Was/Nas – mniejszości, czy większości w której zawsze drzemie potencjał pomocowy.
Przedstawiamy słownik gwary w kategorii: pomoc zwierzętom. Mamy nadzieję, że pomoże większości zrozumieć, o co chodzi, gdy czytamy: DT, DS czy TM:
[*] – symbol świeczki. Wirtualne zapalenie świeczki po śmierci zwierzaka
Adresatka – identyfikator z nr telefonu przywieszony do obroży psa
Agresja lękowa – stan zwierzęcia w schronisku. Przerażony zwierzak broni się zębami. Agresja lękowa mija często zaraz po wyjściu ze schroniska, ewentualnie po kilku dniach w przyjaznych dla niego warunkach
Ankieta – ankieta przedadopcyjna. Zestaw ważnych pytań na podstawie których ocenia się czy dany pies pasuje do starających się o adopcję jak również czy ludzie nadają się do posiadania jakiegokolwiek zwierzęcia
Art 7.3 – artykuł UOZ, na podstawie którego możliwy jest odbiór zwierzęcia
Ban, zabanowanie – zablokowanie użytkownika forum/wydarzenia
BARF, barfowanie – stosunkowo nowy rodzaj stosowanej diety dla psów. Innymi słowy – wybrane surowe mięso
Bazarek – forma internetowego bazaru na którym sprzedawane są różne rzeczy otrzymane od darczyńców a dochód przekazywany na potrzebujące zwierzęta
Behawiorysta, psi psycholog – osoba zajmująca się psychiką psa, znająca jego zachowania
Brak rozliczeń – w gwarze aferzystów i hejterów brak wypisywania na wydarzeniu na portalu społecznościowym każdej kwoty, która wpłynęła na konto Fundacji. W praktyce – brak złożenia w terminie sprawozdania finansowego do Urzędu Skarbowego
Chwytak, poskrom – specjalny przyrząd do łapania psów/kotów agresywnych
Ciężarówka – ciężarna suka
Cioteczka, dogocioteczka – pieszczotliwe określanie na osobę pomagającą psom. Określenie używane szczególnie na dogomanii
CM – Cesar Milan znany, występujący w mediach szkoleniowiec
CS – Calm Signals – Sygnały Uspokajające
Czip, Chip – mały, wielkości ziarenka ryżu, wstrzykiwany pod skórę psiaka element, dzięki któremu pies jest oznakowany. Każdy czip posiada numer, który odczytywany jest specjalnym czytnikiem. Numer wprowadzany jest do bazy czipów, gdzie przypisane są do niego dane opiekuna (o ile nr czip został w niej zarejestrowany). CZIP TO NIE GPS!
Darowizna – dobrowolne przekazanie datków w postaci pieniężnej lub rzeczowej na rzecz zwierząt w potrzebie
Deklaracje (jednorazowe, stałe) – zbieranie od uczestników wydarzenia czy forum deklaracji finansowych służących do pomocy zwierzęciu w potrzebie (opłacenie hotelu, weterynarza, karmy, transportu)
Dogo, dogomania – najbardziej znany portal zrzeszający miłośników psów
Dowóz – zamówienie przez telefon jedzenia z dowozem pod sam dom. Płatne gotówką przy odbiorze.
Dożycie (na dożycie) – do śmierci. Okres, w którym dany zwierzak pozostaje w domu tymczasowym.
DS – dom stały. Rodzina, która psa adoptuje
DT, tymczas – dom tymczasowy, który opiekuje się psem do czasu znalezienia domu. Rodzaje DT:
- BDT – bezpłatny dom tymczasowy (w praktyce BDT otrzymuje od Fundacji wsparcie w postaci karmy i opieki weterynaryjnej dla podopiecznego)
- PDT – płatny dom tymczasowy (czyli taki, który liczy sobie za opiekę nad psem + karma + opieka wet. Często nie wystawiający faktur)
- DDT – dożywotni dom tymczasowy (czyli dom dla starego lub niepełnosprawnego psa, który do końca życia pozostaje na utrzymaniu Fundacji)
- ADT – awaryjny dom tymczasowy (DT na kilka dni/kilka godzin)
- TDT – tymczasowy dom tymczasowy (jw.)
FAPPA, FZ, PdZ, FOS, SdZ, FAM i wiele innych – skróty nazw organizacji działających na rzecz zwierząt. Nie do wyjaśnienia. Trzeba pytać.
Głupi Jaś – środek do premedykacji. Stosowany przed podaniem morbitalu, narkozy albo do przeprowadzenia na „trudnym pacjencie” prostego i krótkiego zabiegu.
GównoStowarzyszenie – stowarzyszenia (wszystkie) powstałe po 2012 roku po nowelizacji Ustawy O Ochronie Zwierząt, które zrzeszają głównie pseudohodowców, czyli osoby bez pojęcia o czymkolwiek rozmnażające psy nastawione wyłącznie na zysk. Z gównostowarzyszeń psów NIE KUPUJEMY!
Gównoburza, afera – kłótnia na portalu, forum.
Hilton – sarkastyczna nazwa na schronisko (niekiedy też hotelu) dla zwierząt, w którym warunki wołają o pomstę do nieba, a właściciel (i często niestety powiatowy) nic złego nie widzi.
Hop (hop do góry)– slogan używany na forach służący do podbijania tematu.
Hotel, hotelik – miejsce przetrzymywania psów. Płatne, często umiejscowione na wsi. W wielu hotelikach występują kojce zewnętrzne takie jak w schronisku
Hycel (rakarz) – osoba zajmująca się odławianiem psów.
Hydro – skrót od leku o nazwie Hydroksyzyna.
Kantar – specjalny rodzaj opaski, którą zakłada się na pysk w przypadku gdy pies ciągnie na spacerach.
Kenel – ma dwa znaczenia:
- klatka kenelowa. Klatka metalowa służąca do transportu lub tworząca bezpieczne miejsce dla psa w naszym domu.
- kaszel kenelowy. Choroba wirusowa. Często pojawiająca się w przypadku psów ze schroniska.
Klatka Pułapka (klatka łapka) – klatka (w różnych rozmiarach) ze specjalną zapadnią służąca do odławiania dzikich lub wylęknionych psów (kotów również).
Kliker – przyrząd wydający specyficzny dźwięk, stosowany do szkolenia pozytywnego psa.
Kłąb, w kłębie – wysokość psa mierzona od łopatek do podłoża.
Kupozbieracz – urządzenie do sprzątania psich ekstrementów.
Kwarantanna – pierwsze 15 dni w schronisku, dopiero po kwarantannie można psa adoptować albo mu pomóc.
Marketówka – najgorsza karma dla psa. Ta z marketu, z najniższej półki
Morbital (Witamina M) – środek służący do eutanazji zwierzęcia
Mordownia, umieralnia, pseudoschron – schronisko dla zwierząt o złej sławie, najczęściej takie, gdzie nie ma wolontariatu, nie ma prezentacji psów do adopcji, a każde zwierze traktowane jest tam jak śmieć.
Mowa Ciała Psa – układ ciała, uszu, łap, ogona służący psom do komunikacji (również z ludźmi). 5% osób posiadających psy zna i wie o czym mowa.
Nerkowiec – pies chory na nerki.
NGO, ngosy – (z ang. non-govermental organizations) Organizacje Pozarządowe.
NIE KUPUJ – ADOPTUJ – hasło przewodnie organizacji prozwierzęcych oraz wolontariuszy działających na rzecz pokrzywdzonych zwierząt.
NIK – Najwyższa Izba Kontroli.
Odłowienie psa – wyłapanie psa przez hycla lub złapanie psa przez osoby, które chcą mu pomóc.
Parwo – parwowiroza, ciężka choroba wieku szczenięcego.
Pętla – Najbezpieczniejszy dla psów dzikich, niezsocjalizowanych sposób uwiązania smyczy na szyi psa zapobiegający wydostanie się i ucieczce.
Pies – istota żywa, czująca, kochająca. Domownik, członek rodziny.
PIW – Państwowy Inspektorat Weterynarii.
Podp. (podpalany) – umaszczenie psa. Innymi słowy – czarny miejscami z brązem
Powiatowy – Powiatowy Lekarz Weterynarii. Osoba, która wzywana jest na interwencje bądź która nadzoruje pracę schronisk. Niestety, w praktyce – w większości przypadków Powiatowy i NGO stoją po przeciwnych stronach.
Psiarz – osoba posiadająca psa.
Pseudo, pseudohodowla – pojęcie odnoszące się do fabryki psów gdzie produkuje się towar dla nabywców. Rozmnażanie psów chorych w skandalicznie rażących warunkach.
Ropo – ropomacicze. Choroba będąca konsekwencją BRAKU STERYLIZACJI.
Schron – schronisko dla zwierząt.
Skarpeta – pula pieniężna przeznaczona na pomoc zwierzętom określonej rasy np. Skarpeta Owczarkowa, Skarpeta Jamnicza.
Smaczki, smaki – smakołyki psie: gotowe kupowane w sklepach, robione w domu (np. ciasteczka), wyjęte z lodówki (np. parówka, ser żółty pokrojony w minimalne kawałeczki). Smakołyk ma smakować, pies nie powinien się nim najeść. Smakołyk to nagroda.
Socjalizacja, socjal – proces adaptacji problematycznego psiaka. Najlepszymi socjalizatorami są inne psy.
Spacer zapoznawczy – spacer potencjalnych adoptujących z psem, którego chcą adoptować.
Spot-on – preparat na kleszcze.
Sterylka – zabieg sterylizacji.
Sterylka aborcyjna – zabieg sterylizacji suki ciężarnej (często ratujący życie).
Sucha, mokra – rodzaje karmy, które jedzą psy.
Sygnały Uspokajające – sygnały, które zwierzęta wysyłają sobie nawzajem (nam ludziom również, ale my ich nie rozumiemy albo źle odbieramy).
Szele – szelki dla psa.
Szczeniory, szczyle, szczawie – czyli szczeniaki.
Ślepy Miot – Ślepym miotem nazywane są szczeniaki do ok 10-14 dnia życia, czyli do momentu gdy mają zamknięte oczy.
TUTKA – pieluszkowa podopieczna Fundacji Mikropsy. Prezesowa nasza!
TM – Tęczowy Most. Miejsce, gdzie nasze ukochane zwierzaki odchodzą po śmierci.
Trikolor – umaszczenie psa. Trzy kolory – biały, czarny, brązowy.
TZ, TŻ – towarzysz życia (mąż, partner, kochanek).
Ud (UD) – skrót od „Udostępniam”.
Umowa – umowa adopcyjna. Umowa o charakterze cywilno-prawnym zobowiązująca do przestrzegania jej punktów (podobnie jak umowy kredytowe, z operatorami telefonii komórkowej itp.).
UOZ – Ustawa o Ochronie Zwierząt.
Użytek – ON (owczarek niemiecki) z linii użytkowej.
Warunki adopcji – warunki, które określa opiekun zwierzęcia. Najczęstsze warunki to: wypełnienie ankiety, spacer zapoznawczy, podpisanie umowy. Warunkami adopcji mogą być również (w zależności od psa): dom bez dzieci, dom z drugim psem itp. Warunki określa opiekun tymczasowy wraz z Fundacją lub Fundacja.
Wątrobowiec – pies chory na wątrobę.
Wet – weterynarz, lekarz weterynarii.
Wirtualny spacer (ew. wirtualna kawka) – slang internautów, pojawia się na forach. Zdjęcie smyczy, obroży, zdjęcie kawy czy ciasteczka. Służy do podbijania tematu.
Wizyta PA – wizyta przedadopcyjna (sprawdzenie warunków i rozmowa z osobami zainteresowanymi adopcją).
Wizyta PoA – wizyta poadopcyjna (kontrola warunków i adopcji).
Wolo – wolontariusz.
Wirusówki – szczepienie na choroby zakaźne.
Wścieklizna, wściekłe – szczepienie na wściekliznę (pytanie – „a ma wściekliznę? a ma wściekłe?” nie oznacza „czy pies jest chory”, tylko „czy był szczepiony na wściekliznę”).
Wyd – wydarzenie. Sposób organizacji pomocy na Facebooku.
Wyciachany, ciachnięty – pies po kastracji (spokojnie, to nic nie boli)
Wyciąganie łapy po kasę – pojęcie z języka aferzystów i hejterów. W rzeczywistości zbiórka pieniędzy koniecznych do pomocy zwierzęciu
Wycofany – pies nie nawiązujący kontaktu z człowiekiem, bojący się wszystkiego
Wywózka – wywożenie psów do adopcji za granicę
York mózgu (jork mózgu) – dość nowe pojęcie, które dotyczy specyficznej i niestety coraz większej grupy odbiorców (adoptujących), którzy za wszelką cenę muszą mieć psa ale tylko i wyłącznie rasowego, mikro, modnego. Osoby z yorkiem mózgu są pretensjonalne, roszczeniowe. Dzwonią o każdej porze dnia i nocy w ilości wykonanych telefonów milion i wysłanych smsów milion. W przypadku, gdy psa nie dostaną, zasypują Fundację i wolontariuszy hejtami, wystawiają ocenę negatywną, obrażają ludzi pomagających zwierzętom.
Zbieracz, zbieraczka – osoba, która miłością krzywdzi zwierzęta. Niektórzy zbierają znaczki, naklejki – inni zwierzęta. Bardzo niebezpieczna choroba.
Zielony, eko – określenie osób zajmujących się szeroko rozumianym środowiskiem.
ZKwP – Związek Kynologiczny w Polsce.
Zwierzolub – osoba która kocha zwierzęta.
________________
Wybrane rasy psów i „rasy” psów też:
- Ast – psy z kategorii TTB
- Azjata – Owczarek Środkowoazjatycki
- BC – Border Collie
- BF, Bulwa – Buldog Francuski
- BOS – Biały Owczarek Szwajcarski
- CC – Cane Corso
- Cziłek, Cziłka, Czi, Chi – Chihuahua
- Dobek – Doberman
- DON – Długowłosy Owczarek Niemiecki
- Hasior, haszczak – Husky
- Kolak – Owczarek Collie
- Lab – Labrador
- Maliniak – Owczarek Belgijski Malinois
- MIKRO (mikropies, mikrosunia) – dorosły (czyli taki który już nie urośnie) pies kieszonkowy, o wadze do ok. 6 kg.
- Niufek, niuf – Nowofunland
- OB – owczarek belgijski
- ON (Onek) – Owczarek Niemiecki
- OS – Owczarek Staroniemiecki
- Parówki – nowa „rasa” psa charakteryzująca się krótkimi łapkami i przysadzistym tułowiem
- Plaskaty, plaskate – rodzaj małych psów ze spłaszczonymi pyszczkami, szczególnie shi-tzu i pekińczyk
- Rottek (Rotek) – Rottweiler
- Sznup – Sznaucer
- Szorściak – pies o szorstkiej sierści
- TTB – Teriery Typu Bull, m. in. Amstafy, staffordshire terier,
- WCF – wyżeł czeski fousek
- WNK – Wyżeł Niemiecki Krótkowłosy
- WNS – Wyżeł Niemiecki Szorstkowłosy
——————————————–
Wielkie THX za pomoc w tworzeniu słownika dla wszystkich wolo i zwierzolubów, którzy pomagali mi tworzyć słownik. I oczywiście dla cioteczek też 🙂
MK